Gołąb Zamojski

Gołąb Zamojski

Pochodzenie:

Zamość i pobliskie miejscowości południowo-wschodniej Polski, na przełomie XVII – XVIII wieku. Rasa ta wyhodowana została na podstawie krzyżówki miejscowych gołębi lotnych z gołębiami przywiezionymi z dawnej Persji. Gołębie te pierwotnie miały nazwę „Perskie”. Niektórzy hodowcy jeszcze obecnie używają tej potocznej nazwy „Perskie” Rasa ta po 1945 roku rozprzestrzeniła się na cały kraj. Pozwoliło to przy udziale wielu hodowców doprowadzić tę rasę do jej obecnego wyglądu i przyjąć nazwę „Zamojski” od miejscowości w której została wyhodowana.

Wrażenie ogólne:

Gołąb średniej wielkości o wydłużonej sylwetce, gładkogłowy albo czubaty, jednokolorowy lub pstry, na średnio wysokich nogach, upierzenie zwarte, dobrze przylegające, skrzydła noszone na ogonie, żywe usposobienie, typowy gołąb lotny.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Lekko wydłużona, średniej wielkości, czoło wypukłe, szerokie i dość wysokie, gładkogłowe i z czubkiem w formie stożka, który tworzy z tyłem głowy siodełko w kształcie litery „U”.
Oczy: Średniej wielkości, perłowe, u białych ciemne.
Brew: Nie za szeroka, jasno-cielista.
Dziób: Średnio długi, nie za gruby, jasny, tworzy z czołem kąt rozwarty, woskówki małe, przylegające, biało przypudrowane.
Szyja: Średniej długości, dość silna, podgardle łagodnie wykrojone i zaokrąglone. U czubatych z tyłu szyi z upierzenia tworzy się grzywa.
Pierś: Nie za szeroka, wypukła, wysunięta do przodu, lekko uniesiona.
Plecy: Nie za szerokie, wydłużone, lekko ukośnie opadające.
Skrzydła: Mocne, dobrze przylegające, lotki noszone na ogonie, nie dochodzą do końca ogona.
Ogon: Dość długi, lekko rozszerzający się przy końcu, noszony w jednej linii z linią pleców.
Nogi: Średniej długości, skoki i palce nieopierzone, pazurki jasne.
Upierzenie: Szerokie, obfite, mocne, dobrze przylegające.

 

Kolor i rysunek:

Jednokolorowe: białe, czarne, czerwone, kawowe, żółte, niebieskie, grochowe.

Pstre we wszystkich kolorach. Pstre barwnogłowe: głowa, śliniaczek, regularne plamy na tarczach skrzydeł i plecach, oraz ogon w kolorze; pierś i lotki białe. Pstre o białej głowie, lotkach i ogonie.

Duże błędy:

Duża, kostkowa głowa; spłaszczone czoło; za szeroki lub skrzywiony czubek; długi lub ciemny dziób; oczy małe lub niewłaściwego koloru; brew czerwona lub ciemna; opierzone nogi; ciemne paznokcie; ogon uniesiony do góry lub oparty o podłoże; skrzydła noszone pod ogonem; więcej niż 12 sterówek w ogonie; za mała, za szeroka i nie proporcjonalna figura; za wysoka postawa; kolor mało intensywny i bez połysku.

Uwagi do oceny:

Budowa figury – postawa – głowa – kształt czuba – dziób, oczy, brew i ich kolor – kolor upierzenia – ogólny wygląd.

Końcowe uwagi dla hodowców gołębi rasy „Zamojski”

Ponieważ bardzo często w tej rasie występują gołębie z wadą w oczach tj. jedno perłowe, drugie ciemne, albo „cięte” lub „łamane”. Są to przeważnie gołębie pstre, a uznawane przez hodowców za bardzo wartościowe, które posiadają cechę wybitnej lotności. W związku z tym gołębie z wadą w oczach mogą brać udział w organizowanych Konkursach na długotrwałość lotu, które powinny być organizowane przez Klub Gołębi Rasy „Zamojski”. Natomiast w wystawach gołębi rasowych, preferowane są gołębie jednokolorowe z oczami perłowymi, a całe białe z ciemnymi, tak jak zapisane jest we wzorcu i o tych wymogach należy pamiętać.

 

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 7

Wydanie 2001