Gołąb Wywrotek Mazurski

Gołąb Wywrotek Mazurski

Pochodzenie:

Polska – główną pracę hodowlaną w uszlachetnianiu rasy Wywrotek Mazurski należy przypisać hodowcom z rejonu Suwałk i okolicznych miejscowości oraz rejon Białostocki, gdzie gołębie tej rasy występowały już i są znane od lat 20-tych naszego wieku. Mocne przyspieszenie w uszlachetnianiu tej rasy nastąpiło od roku 1980 przez hodowców z Suwałk.

Wrażenie ogólne:

Budowa gołębia mniej niż średnia, dobrze zwarta, tułów krótki, mocny, na pierwszy rzut oka to zgrabna figura, jasne oko, krótki dziób i duże łapcie na nogach.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Mała, okrągła o dość szerokim i wysokim czole, z koroną obfitą, szeroką i wysoko osadzoną, muszlowato ukształtowaną, u szczytu pióra skierowane są ku przodowi i sięgają szczytowi głowy. Z obu stron korona powinna być zakończona rozetami.
Oczy: Barwy perłowej, średniej wielkości o małej źrenicy.
Brew: Dwurzędowa, gładka, lekko matowa, równomiernie obwodząca oko, koloru cielistego.
Dziób: Wstawiony w głowę, lekko ukośnie, krótki, gruby, tępo zakończony, szeroki u swej podstawy, koloru cielistego, dobrze zwarty, tworzący z linią czoła kąt rozwarty, woskówki nosowe drobne, dobrze przylegające, lekko przypudrowane.
Szyja: Średniej długości, stożkowo ukształtowana, podgardle łagodnie wcięte, dobrze zaokrąglone.
Pierś: Dość szeroka, umiarkowanie zaokrąglona.
Plecy: Pełne, zaokrąglone, krótkie, ukośnie opadające.
Skrzydła: Średniej długości, dobrze zwarte, przylegające do tułowia, lotkami spoczywające na ogonie, nie krzyżujące się ze sobą.
Ogon: Dobrze zwarty, średniej długości, utrzymany w jednej linii z linią grzbietową.
Nogi: Średnio krótkie, lekko skierowane do przodu, bardzo bogato opierzone na całej długości, tworząc na udzie duże „bufy” a przy stopie „łapcie”, które powinny być rozłożyście uformowane, im bardziej długie, tym lepsze.
Upierzenie: Obfite.

 

Rodzaje kolorów :

Czarnym, kawowym, czerwonym, żółtym, białym.

Kolor i rysunek:

Barwa powinna być czysta, jednolita, o intensywnym kolorze z połyskiem.

Duże błędy :

Głowa wąska, długa, spłaszczona lub kostkowa, dziób cienki, długi, ciemny, oko o barwie ciemnej, pomarańczowej, duża ilość krwawych żyłek, czerwona lub różowa brew, braki w koronie lub za nisko osadzona, za krótka lub za długa szyja, brak wycięcia podgardla, nie przylegające do tułowia i obwisłe skrzydła.

Uwagi do oceny:

Głowa – oko, brew i ich kolor – dziób i jego kolor – budowa figury – kolor – łapcie – ogólny wygląd.

 

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 10

Wydanie 2001