Gołąb Turkot Altenburski

Gołąb Turkot Altenburski

Pochodzenie:

Hodowane od początku XVII wieku na terenie Saksonii i Turyngii w okolicy Altenburgu.

Wrażenie ogólne:

Wielkości i kształtu silnego gołębia polnego; o prawie pionowej postawie, głowie z wysokim czołem i bardzo dobrze turkoczący.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Gładka o wysokim i szerokim czole, najwyższy punkt głowy znajduje się przed okiem, ciemię opadające ku tyłowi bez zaznaczonej potylicy i karku.
Oczy: Możliwie jak najczystsze koloru perłowego.
Brew: Wąskie, w zależności od koloru upierzenia –jasne do ciemnych.
Dziób: Średniej długości. U ciemnych – ciemny aż do czarnego; u jasnych, dominująco czerwonych, białogłowych i mnichowatych – jasny; u płowo-czerwonych, płowo-czerwonych nakrapianych, siwo-czerwonych ( szymel ) – koloru ciemnego rogu; u płowo – żółtych, płowożółtych nakrapianych i siwo-żółtych ( szymel ) od białego do jasnorogowego.
Szyja: Umiarkowanie długa z dobrze rozwiniętym gardłem.
Pierś: Szeroka, wysunięta do przodu.
Plecy: W ramionach szeroki, lekko opadające.
Skrzydła: Umiarkowanie długie, dobrze okrywające grzbiet.
Ogon: Umiarkowanie długi, dobrze zwarty o szerokich piórach.
Nogi: Średniej długości, nieopierzone, kolor pazurków taki sam jak dzioba.
Upierzenie: Nie za mocno przylegające – gładkie.

 

Rodzaje kolorów:

Czarny, biały, czerwony, żółty, czerwony dominujący, dominujący żółty, niebieski z czarnymi pasami lub bez, płowo – czerwony, płowo – niebieski, płowo – niebieski z czarnymi pasami lub bez; niebieski nakrapiany, płowo – niebieski nakrapiany, płowo – czerwony nakrapiany (w kolorze skowronka); niebiesko- siwy, czerwono – siwy, żółto – siwy ( szymle ); z białymi pasami i biało – łuskowane w kolorze niebieskim i płowo – niebieskim; szroniatogłowe ( szronkowate ), tygrysowate i srokate w kolorze czarnym, niebieskim, czerwonym, żółtym. Białogłowe i mnichowate w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym, niebieskim z czarnymi i białymi pasami lub bez pasów; płowo – niebieskie, płowo – czerwone, płowo – żółte grochy.

Kolor i rysunek:

Wszystkie kolory wyraźne i czyste. U niebieskich i płowych muszą mieć czysty kolor bez brudno – siwego i rdzawego nalotu. Pasy musza być wyraźne, bez przerw i nie zbyt szerokie i wyraźnie oddzielnie przebiegające. Nakrapiane muszą mieć równomierny i ostry rysunek na skrzydłach. Skowronkowate z piersią w kolorze ochry. Płowo – żółte mają wyraźnie żółty kolor szyi, piersi, pasów jak i jasny kolor głowy, ogona i lotek. U samic dozwolony jest ciemniejszy kolor głowy i lekko szare zabarwienie w opierzeniu brzucha. U płowo – czerwonych jest podobnie.

Siwe ( szymle ) mają pasy i mniej lub więcej białego koloru w pojedynczych piórach głowy, szyi, tarczy skrzydeł, piersi i brzucha.

Siwo – niebieskie ( szymle )z możliwie ciemnymi pasami, lotkami i ogonem. Siwo – czerwone i siwo – żółte ( szymle ) z czerwonymi względnie żółtymi pasami jak i jasnymi lotkami i ogonem.

Z białymi pasami i biało – łuskowane  z czarnym brzegiem pasów, łusek i ciemnymi lotkami.

Szroniatogłowe opierzenie głowy mają przeplatane białymi piórami i jeśli na ramionach mają różyczki powinny mieć 5 – 10 białych lotek I rzędu. Tygrysowate mają kolorową pierś, lotki i ogon, reszta upierzenia jest równomiernie kolorowo i biało oznakowana.

Pstre mają równomiernie rozłożony rysunek ( bez dużych plam ) lotki i ogon nie są ani całkiem kolorowe ani całkiem białe. Gołębie które mają tylko małą ilość białych piór nie są uważane ani za tygrysowate ani za pstre.

U białogłowych linia rozdziału głowy przebiega około 1 cm poniżej oczu, 7 – 10 lotek I rzędu jest białych, opierzenie brzucha i uda powinno być kolorowe. Mnichowate mają jeszcze do tego biały ogon z okryciem i klinem.

Duże błędy:

Za wąska lub za mała budowa gołębia; za wysoka postawa; wąska, płaska lub okrągła głowa; wydatna potylica i kark; za krótki dziób; za dużo czerwieni w tęczówce; czerwone lub zbyt szerokie brwi; odkryty grzbiet; opierzone nogi; biały grzbiet; początek trzeciego pasa; nieczyste i nieregularne kolory; rdzawy kolor pasów lub łusek; krótkie lub przerwane pasy; wadliwa linia rysunku u białogłowych lub mnichowatych; więcej niż dwie białe lotki różnicy; inne silne braki w kolorach i rysunkach.

Uwagi do oceny:

Ogólne wrażenie – kształt ciała – postawa – barwa i rysunek– kolor oczu .

 

Grupa VI

Obrączka numer 8

Wydanie 2001