Gołąb Szpak

Gołąb Szpak

Pochodzenie:

Bardzo stara rasa, z pewnością hodowana już w 16 wieku w południowych i środkowych Niemczech.

Wrażenie ogólne:

Gołębie szpaki wszystkich barw, wykazują podobieństwo do gołębia polnego w zgrabnym, ale mocnym kształcie.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Wzdłużnie zaokrąglona, lekko wysklepiona, gładka lub z czubkiem ( spiczasta koronka lub okrągły czubek ).
Oczy: Ciemne u mnichów i z białą płytą głowy, ognistoczerwone u ciemnogłowych.
Brew: Brew wąska, ciemna i mało widoczna u ciemnogłowych, jasno cielista do czerwonej u mnichów względnie z białą płytą głowy.
Dziób: U ciemnogłowych czarny, u mnichów cielisty, z białą płytą głowy – górna część cielista, dolna czarna, u czerwonych cielisty do rogowego.
Szyja: Średnio długa, w pełni wychodząca z ramion, gardło dobrze zaokrąglone.
Pierś: Dobrze zaokrąglona, lekko wystająca naprzód.
Plecy: Długie, dobrze zaokrąglone, lekko opadające.
Skrzydła: Długie, zwarte.
Ogon: Długi, zwarty.
Nogi: Krótkie nieopierzone, pazurki czarne, tylko u mnichów jasne; palce czerwone, u młodych są jeszcze ciemne.
Upierzenie: Ściśle przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

Czarne, niebieskie i czerwone. Odcienie czarnych: z białą płytą głowy, z białym ogonem, mnich , marmurkowy, marmurkowy z białą płytą głowy, marmurkowy z białym ogonem, mnich marmurkowy, srebrno- łuskowany, srebrno – łuskowany z białą płytą głowy, srebrno -łuskowany z białym ogonem i mnich srebrno – łuskowany.

Kolor i rysunek:

 1. Szpak czarny : barwa podstawowa głęboko czarna z zielonym połyskiem bez brązu czy sitowości na lotkach i ogonie, szyja połyskująca zielono. Na dole przodu szyi znajduje się nakrapiany do białości rysunek w kształcie półksiężyca. Powstaje on przez to, że pióra w tym miejscu mają białe końcówki z delikatną, czarną i połyskującą zielono obwódką. Półksiężyc powinien mieć szerokość ok. 3 cm i ok. podwójną długość. Musi się wyraźnie odcinać od barwy podstawowej, bez przerw i po obu stronach kończyć się na ostro., nie przechodząc na tył szyi. Rozszerzenie się rysunku na pióra szyi i piersi jest błędem. Pasy są czysto białe, wąskie, bez przerw, na górze w miarę możliwości  rozdzielone.
 2. Szpak niebieski: barwa podstawowa czysto niebieska, przykrycie skrzydeł równomierne, przy ciemnych lotkach powinno być tak jasne jak tylko to możliwe, rysunek na szyi jak u czarnych, ; pasy czysto białe z czarną obwódką, wąskie, bez przerw.
 3. Szpak czerwony: barwa podstawowa czerwona, rysunek i pasy jak u czarnych.
 4. Szpak z białą płytą głowy: barwa i rysunek jak u  czarnych. Szeroki okrągły czubek z rozetami zamyka od tyłu białą płytę głowy. Biała część głowy jest odgraniczona prostą linią, która przebiega od kąta dzioba przez oczy lub na ich dolnej krawędzi i pod czubkiem w kształcie muszli. Biel głowy musi sięgać na całej szerokości do czubka. Myszka między katem dzioba a okiem mile widziana, ale nie wymagana.
 5. Szpak z białym ogonem: barwa podstawowa i rysunek jak u czarnych. 12 piór ogona z pokrywą ogona musi być białe. Klin musi być czarny, Nad brodawkami nosowymi znajduje się mała biała plamka.
 6. Szpak mnich: barwa podstawowa i rysunek jak u czarnych, do tego rysunek mnichowaty. Głowa, zewnętrznych 7 do 9 lotek, ogon z pokrywą i klin białe; Linie rozgraniczające możliwie ostre. Trochę bieli na stawach pięt nie należy karać. Wąski i wysoko sięgający spiczasty czubek
 7. Szpak marmurkowy: barwa podstawowa i rysunek jak u jednokolorowych. Tarcza skrzydła z możliwie małym, białym łuskowaniem. Łuski  w kształcie trójkąta. Łuskowanie powinno się rozciągać równomiernie przez całą tarczę . Lotki pierwszego rzędu mają rysunek zięby (lusterka).
 8. Szpak marmurkowy z białą płytą głowy: W barwie i rysunku jak marmurkowy (7) z białą płytą głowy (4).
 9. Szpak marmurkowy z białym ogonem: Barwa i rysunek jak u marmurkowego (7), rysunek ogona jak u białoogona (5).
 10. Szpak mnich marmurkowy : barwa i rysunek jak u marmurkowego (7), rysunek mnichowaty jak u mnicha (6).
 11. Szpak srebrno – łuskowany: barwa podstawowa jak u jednokolorowego. Rysunek na szyi składa się tutaj z białej taśmy o szerokości ok. 15mm poprzetykanej czarnymi punkcikami, która biegnie wokół szyi i z tyłu zbiega się z rysunkiem serca.. Tarcza skrzydła jest biała, każde pióro ma na końcu rysunek końcówki czarnej strzałki. Serce i górna część grzbietu powinny wykazywać ten sam rysunek, jest nim jednakże większa obwódka. Rysunek zięby jak u marmurkowego.
 12. Szpak srebrno – łuskowany z białą płytą głowy: barwa i rysunek jak u srebrno – łuskowanego (11), rysunek głowy jak u szpaka z białą płytą głowy (4).
 13. Szpak srebrno – łuskowany z białym ogonem: barwa i rysunek jak u srebrno – łuskowanego (11), rysunek białego ogona i biała plamka jak u białoogona (5).
 14. Szpak mnich srebrno – łuskowany: barwa i rysunek jak u srebrno – łuskowanego (11), rysunek mnichowaty jak u mnicha (6), dozwolony niebieski odcień w barwie brzucha.

Duże błędy:

Za słaba budowa, opierzone nogi i palce, bardzo niewłaściwy kształt czubka.

Szpak czarny: szara, matowa lub bez połysku barwa, rdza na księżycu i opaskach, bardzo niewłaściwy kształt księżyca i pasów, sitowatość na lotkach, ogonie lub klinie, łuskowanie na korpusie lub siwawa głowa.

Szpak niebieski: bardzo ciemna niebieska barwa, jasne lub blade lotki, białe na brzuchu, grzbiecie lub klinie, ząbkowane lub za szerokie pasy.

Szpak marmurkowy: jak u jednokolorowych czarnych, brakujący rysunek zięby, bardzo jasno łuskowana tarcza.

Szpak srebrno – łuskowany: niewystarczająca barwa, siwawa głowa, łuskowane uda, rdza lub sadza / śniedź na tarczy skrzydła, przy zamkniętych skrzydłach widoczna sitowatość na lotkach, brakujący lub toporny – nadmierny rysunek zięby.

Szpak z białą płytą głowy: Wybrakowany rysunek głowy, ciemna górna część dzioba, jasna dolna część dzioba, bródka, cienki wąski czubek

Szpak z białym ogonem: brakująca biała plamka, białe lub z sitowatością pióra klinowe, mniej niż 12 białych piór ogona.

Szpak mnich: dużo pseudo bieli / dużo bieli na pośladkach, przy steku/, mniej niż 7 i więcej niż 9 białych lotek, szeroki czubek, plamisty dziób.

Uwagi do oceny:

Ogólne wrażenie –  kształt ciała, barwa ( przy gołębiach z mniejszą ilością elementów rysunku jakość rysunku jest ważniejsza) – rysunek pasów i skrzydeł – księżyc względnie obręcz szyjna – czubek – barwa dzioba i oczu.

 

Grupa V Barwne

Obrączka numer 7

Wydanie 2001