Gołąb Szczeciński Krótkodzioby

Gołąb Szczeciński Krótkodzioby

Pochodzenie:

Szczecin, wyhodowany w ostatnim trzydziestoleciu XIX wieku z Praskiego krótkodzioba.

Wrażenie ogólne:

Krótki we wszystkich częściach figury, przy tym jednak sprawiający eleganckie wrażenie. Głowa w kształcie kostki z zaokrąglonymi krawędziami, żwawy.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: W kształcie kostki z zaokrąglonymi brzegami, gładka, czoło wysokie i szerokie.
Oczy: Koloru perłowego, przy kolorze sowim z białym brzuszkiem jeszcze ciemne i przy czerwonych pasiatych w kolorze sarni-brąz. Przy wszystkich rodzajach kolorów dąży się do oka perłowego.
Brew: Wąska, szaroniebieska, tylko przy czerwonych, żółtych z pasami i izabelowych koloru cielistego.
Dziób: Krótki, gruby, tępy, skierowany trochę do dołu, przy czerwonych, żółtych i żółtych z pasami, izabelowych – jasny, przy niebieskich z białymi pasami, z czerwonymi pasami i płowych – koloru rogu, przy wszystkich innych ciemny, woskówki dobrze rozwinięte.
Szyja: średnio długa, podgardle dobrze wycięte.
Pierś: Szeroka, dobrze zaokrąglona, wysunięta do przodu.
Plecy: W ramionach szerokie, trochę opadające.
Skrzydła: Krótkie, spoczywające na ogonie.
Ogon: Krótki, zamknięty.
Nogi: Krótkie, nieopierzone.
Upierzenie: Dobrze przylegające, możliwie krótkie.

 

Rodzaje kolorów:

Jednokolorowe, czerwone, żółte, niebieskie z czarnymi pasami, niebiesko – płowe, czerwono – płowe. Sowi, szymel, jasno – bociani. Tygrysi jasny lub ciemny w czarnym, kawowym, miedziany, czerwony i żółty. Z białym brzuszkiem – czarny, miedziany, czerwony, żółty, sowi, szymel. Pasiaste, czerwone i żółte. Biało pasiaste w czerwonym, żółtym, izabelowym, jasnoniebieskim.

Kolor i rysunek:

Wszystkie kolory równomierne i czyste. Przy sowich nierównomierny rysunek skrzydeł (delikatny, jasny brzeg, małe ciemne punkciki w środku piórek, na głowie i szyi bez białego. Szymle (siwe mozaikowe) mają na głowie, szyi i korpusie szymlowate upierzenie, bocianowate i tygrysie mają zwykły charakterystyczny dla innych ras rysunek. Z białymi brzuszkami mają białą dolną część brzucha, rozpoczynającą się mniej więcej od połowy przodu szyi i rozciągający się aż do odbytu. Pasiaste, czerwone i żółto – pasiaste, pokazują na śmietankowo – białym podłożu dwa przechodzące, intensywne, czerwono – brązowe lub żółte pasy, kolorowe plamki na szyi i na karku są dozwolone. Biało – pasiaste, możliwie z wąskimi dwoma białymi pasami, jasnoniebieskie bez zaznaczonych pasów.

Duże błędy:

Duża lub długa figura, zaokrąglona lub wciśnięta na wierzchołku głowa, za długi, cienki dziób, za długie upierzenie, opuszczone skrzydła, duże błędy w rysunku, wadliwy kolor.

Uwagi do oceny:

Budowa głowy – dziób – budowa figury – kolor oczu – rysunek – kolor opierzenia – ogólny wygląd.

 

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 7

Wydanie 2001