Gołąb Saarlandzki

Gołąb Saarlandzki

Pochodzenie:

Około 1950r we Francji, z olbrzyma rzymskiego, bagdet i gołębi pocztowych.

Wrażenie ogólne:

Mocny i okazały gołąb, pomimo dużej wielkości korpusu o dumnej i eleganckiej postawie. Waga samczyka od 850 – 950g, samiczki od 750 – 850g.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Gładka, ładnie wysklepiona, czoło odsadzone.
Oczy: Pomarańczowo-czerwone.
Brew: Podwójna, czerwona, dobrze wykształcona.
Dziób: Dość długi, mocny i silny. Jasno rogowy przy żółtopłowych, ciemnorogowy przy czerwonopłowych. Woskówki nosowe o delikatnej tkance, dobrze rozwinięte.
Szyja: Możliwie długa, smukła, bez guza bagdetowego na szyi.
Pierś: Szeroka, pełna, wysoko noszona.
Plecy: Szerokie, długie, lekko opadające ku tyłowi, dobrze przykryte skrzydłami.
Skrzydła: Długie, mocne, dobrze zamknięte, spoczywające na ogonie.
Ogon: Długi, dobrze zamknięty, noszony w jednej linii z plecami.
Nogi: Możliwie długie, mocne, szeroko rozstawione, uda muskularne, skoki i palce nie opierzone, pazurki w kolorze dzioba.
Upierzenie: Dobrze rozwinięte, jednak mocno przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

Czerwonopłowe, żółtopłowe.

 

Kolor i rysunek:

Czerwonopłowy: głowa i tarcze skrzydeł jasnoszare, brzuch nieco ciemniejszy, szyja i pierś błyszcząca o barwie ciemnoczerwonego wina z silnym połyskiem, który stopniowo ginie przy głowie i w upierzeniu podbrzusza. Pasy na skrzydłach ciemnoczerwone. Czerwone „napstrykanie” na jaśniejszych lotkach i piórach w ogonie nie jest błędem. U samiczek barwa głowy i ogona jest popielato-szara. Im jaśniejsza jest głowa i ogon, tym wyższa jest wartość gołębia. Plecy białe.

Żółtopłowy: Głowa, tarcze skrzydeł i brzuch o delikatnym kremowym ubarwieniu. Szyja i pierś o żółto-złocistym kolorze z silnym połyskiem, który ginie stopniowo przy

 

głowie i w piórach podbrzusza. Pasy na skrzydłach są złoto-żółte. Żółte „napstrykanie” na jaśniejszych lotkach i piórach w ogonie nie jest błędem. U samiczek kolor głowy i piór ogona ma delikatniejsze ubarwienie szare. Im jaśniejsza jest głowa i ogon, tym wyższa jest wartość gołębia. Plecy białe.

 

Duże błędy:

Krótki, słaby, nadmiernie długi lub niezgrabny tułów. Niewłaściwa postawa. Płaska i nadmiernie wydłużona głowa, gruby dziób, mocno przerośnięta i gruba brew, zbyt duże woskówki nosowe, czarny dziób. Krótka i gruba szyja, wąska pierś, obwisłe skrzydła, odkryty grzbiet wąska lub niska postawa, kolorowy grzbiet, matowe upierzenie.

 

Uwagi do oceny:

Budowa figury i postawa – głowa – oczy – dziób – kolor upierzenia – ogólny wygląd.

 

 

 

Grupa I Uformowane

Obrączka numer 9

Wydanie 2001