Gołąb Lazurek

Gołąb Lazurek

Inne nazwy: Angielski: Ice pigeon, Polski: Lazurek; Niemiecki: Eistaube.

Pochodzenie:

Należy do najstarszych, kolorowych gołębi niemieckich, początkowo był tylko o gładkich nogach, później wyhodowano z papuciami u nóg. Ojczyzną ciemnookich jest Saksonia, zaś czerwonookich Śląsk i Łużyce. Gładkonogi Grochowy Lazurek – zwany też gołębiem pstrągowym, powstał zarówno na Śląsku jak i w południowych Niemczech.

Wrażenie ogólne:

Mocny, głęboko stojąca figura gołębia polnego. Gładkonogie dzięki swemu ściśle przylegającemu upierzeniu sprawiają wrażenie smuklejszych, aniżeli te z papuciami u nóg. Różnica koloru oczu pomiędzy niektórymi rodzajami barw, kolorem zasadniczym jest bardzo delikatny lodowo – niebieski z wielką ilością pudru na piórach.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Podłużnie okrągła, zawsze gładka.
Oczy: U czarnych z pasami pomarańczowo-czerwone; u grochowych żółte do pomarańczowo-czerwonych, u pozostałych barw – ciemne.
Brew: Wąska, ciemno-szara.
Dziób: Długi i cienki, ciemny.
Szyja: Krótka, lekko przegięta do przodu.
Pierś: Szeroka, głęboka, wysunięta do przodu.
Plecy: Szerokie, między barkami tylko nieco opadające do ogona.
Skrzydła: Średniej długości, spoczywające na ogonie, nie krzyżują się.
Ogon: Średniej długości, dobrze zamknięty, tylko mało opuszczony.
Nogi: Oraz stopy mocno opierzone i gęste, ale nie przesadnie długo papuciate, identyczne opierzenie podudzi; również są nogi nieopierzone. Głęboka postawa.
Upierzenie: U papuciatych miękkie i pełniejsze aniżeli u gładkonogich, z wielką ilością pudru, nadające upierzeniu miękkość i delikatność.

 

Rodzaje kolorów:

Białe pasiaste; białe-łuskowate; porcelanowe; czarne pasiaste; grochowe.

Kolor i rysunek:

Podstawowy kolor wszystkich rodzajów barw jest bardzo jasny i delikatny podobny do lodu na jasnej, czystej wodzie lub do odtłuszczonego  mleka. Żadna część ciała nie powinna wykazywać innego odcienia. Skrzydła i pas na ogonie tak ciemne, jak tylko możliwe; po za pasem winno jeszcze pozostać jasne obramowanie. Dolne opierzenie jest ciemne.

Białe pasiaste : tarcze skrzydeł mają dwa równoległe przebiegające, wąskie, czysto białe pasy, które na tylnej krawędzi są obwiedzione czarno.

Białe łuskowate : tarcze skrzydeł z trójkątną, czysto białą łuską czarno obwiedzioną, które są w stosunku 5 : 3 z trójkątami zmieniają kolor podstawowy. W lotkach jest sitowość, ale na zewnątrz niewidoczna. Dopuszczalny jest lekki rysunek grzbietu i papuci.

Porcelanowe : rysunek skrzydeł identyczny jak u łuskowanych; lecz pomiędzy białymi łuskami i czarnym obrzeżeniem ukazuje się delikatne czerwono-żółte przejście. Wymagane są kropki tego samego odcienia w rysunku zięby na brzegu lotek oraz jako lustro na każdym piórze w pasie ogona. W lotkach dozwolona jest niewidoczna z zewnątrz sitowość i rdza, rdza lekko dopuszczalna jest w rysunku grzbietu i papuci.

Młoteczkowane-grochowe : gładkonogą odmianą nazywamy gołębiem pstrągowym. Tarcze skrzydeł z trójkątnym, czarnym młoteczkowaniem, które w stosunku około 5 : 3 z trójkątami zmienia kolor zasadniczy. Rysunek serca i grzbietu dozwolony.

Duże błędy:

Słaby korpus, wysoka postawa; zbyt krótkie lub przerzedzone papucie; pióra u gładkostopych; czerwona brew, brązowy lub zielony połysk na szyi; biały grzbiet albo odbyt; błękitnawy ogon; klin bez koloru lodu, zaczątek do trzeciego pasa u pasiastych; rdza lub pieprz w rysunku skrzydeł łuskowanych; rdza lub sitowość w lotkach (z wyjątkiem łuskowatych wzgl. koloru porcelanowego); szary kolor rysunku u czarnych pasiatych i grochów, nieregularne młotkowanie (grochowość).

Uwagi do oceny:

Mocny korpus – podstawowy kolor – rysunek skrzydeł – kolor oczu – opierzenie nóg i łapcie – ogólny wygląd.

 

Grupa V Barwne

Obrączka numer 7 (10)

Wydanie 2001