Gołąb Krótkodzioba Sroka Rosyjska

Gołąb Krótkodzioba Sroka Rosyjska

Pochodzenie:

Rasa rosyjska. Brak danych o pochodzeniu rasy. Według opowiadań starych hodowców rosyjskich wyprowadzony został na początku XIX wieku na bazie gołębi orłowskich.

Najbardziej popularne są w miastach centralnej Rosji – St.Petersburgu, Kałudze, Moskwie i Miczurińsku. Dawniej należały do doskonałych gołębi lotnych i wywrotków. Obecnie hodowane są głównie jako gołębie ozdobne. Zaliczane są do lotnych wywrotków krótkodziobych. Pierwszy wzorzec opracowano w 1912 roku. W Polsce występował pod nazwą czarnoplamisty wywrotek rosyjski.

Wrażenie ogólne:

Gołąb średniej wielkości (dł.34-36 cm), z majestatyczną postawą; wydłużonym korpusem; na krótkich nogach; z krótkim, białym dziobem; o wyraźnych oczach i skrzydłach opuszczonych poniżej ogona.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Nieduża; czoło wysokie, strome, szerokie; gładka lub z szeroką koroną.
Oczy: Duże, wypukłe, czarne.
Brew: Szeroka, równomierna, delikatna, biało-cielista.
Dziób: U nasady szeroki, krótki, tępy, jasny, lekko skierowany w dół; woskówki-średniej wielości, nie grube, gładkie, delikatne, biało przypudrowane.
Szyja: Dość długa, proporcjonalna do wielkości ptaka, u podstawy mocna, przy głowie cienka z wykrojonym podbródkiem, trzymana pionowo i majestatycznie.
Pierś: Szeroka, wypukła, lekko uniesiona.
Plecy: Stosunkowo szerokie, proste, lekko opadające w kierunku ogona. Pożądany wypukły „kuperek”.
Skrzydła: Wydłużone, noszone luźno pod ogonem, prawie sięgają jego końca.
Ogon: Wydłużony, lekko rozszerzony, płaski, noszony poziomo, z nie więcej niż 12 sterówkami.
Nogi: Krótkie, nieopierzone, palce nieduże, pazurki białe.
Upierzenie: Obfite, dobrze przylegające.

Kolor i rysunek:

Kolor upierzenia czarno-biały. Rysunek sroczy. Czarne są -głowa, szyja, pierś, plecy, grzbiet i ogon. Kolor czarny musi być nasycony /kruczoczarny/ z zielonym połyskiem.

Białe są -okolice brwi, policzki, podbródek, dolna część tarczy skrzydła i lotki, brzuch i biodra z udami. Podogonie jest czarne lub białe.

Duże błędy:

Długa, wąska głowa; długi i cienki dziób; wąska i czerwona brew; brak sroczego rysunku; opierzone nogi; różne kolory oczu.

Uwagi do oceny:

Figura, postawa – głowa – dziób – oczy – brew – noszenie skrzydeł i ogona – kolor – rysunek – ogólny wygląd.

 

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 7

Wydanie 2001.