Gołąb Koroniarz Barwnoogoniasty

Gołąb Koroniarz Barwnoogoniasty

Inne nazwy:

niemiecka – Polnischer Kronentümmler, francuski – Culbutant Polonais à coquille, angielska – Polish Crest Tumbler,

Pochodzenie:

Hodowane i bardzo popularne w Małopolsce, ale głównie w Krakowie i okolicznych miejscowościach. Gołąb ten cechuje się dobrym zdrowiem, bystrością i jest samodzielny.

Wrażenie ogólne:

Gołąb raczej średniej budowy, tułów krótki, zwarty, ukośnie noszony. Postawa dumna, dziarska, chodzi na końcach palców. Upierzenie zwarte, obfite, dobrze przylegające do tułowia.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: W kształcie orzecha laskowego, czoło dość szerokie, nie wysokie. Czoło, potylica i boki łagodnie zaokrąglone, nie może być płaska, korona obfita, dobrze przylegająca, szczyt lekko uniesiony, od ucha do ucha, zakończona małymi rozetami.
Oczy: Duże, wystające na zewnątrz, błyszczące, koloru ciemnego.
Brew: Szeroka, podwójna, drobnoziarnista, matowoczerwona.
Dziób: Mniej niż średniej długości, szeroki u podstawy, tępo zakończony, dobrze zwarty, koloru cielistego, woskówki małe dobrze przylegające, biało przypudrowane.
Szyja: Krótka, nie za gruba, poszerza się przy połączeniu z barkami. Podgardle lekko wypełnione. Szyja gładka. Rzadko, ale występują z żabotem jak u mewki i u tych jest bardzo widoczne podgardle tzw. żyła.
Pierś: Dobrze rozwinięta, szeroka, lekko wysunięta do przodu i uniesiona do góry.
Plecy: Krótkie, ukośnie opadające ku ogonowi.
Skrzydła: Krótkie, zwarte, dobrze przylegające do tułowia, spoczywające na ogonie, nie krzyżujące się.
Ogon: Krótki, zwarty, złożony z 12 szerokich sterówek.
Nogi: Średnio niskie, uda częściowo schowane w piórach podbrzusza, skoki nie opierzone, koloru czerwonego, pazurki jasne.
Upierzenie: Przylegające.

Rodzaje kolorów:

Biało – czarny, czerwony, brunatno-kawowy, żółty, niebieski.

Kolor i rysunek:

Podstawowy kolor biały, cały za wyjątkiem ogona, który jest w kolorze czarny, czerwony, brunatno-kawowy, żółty, niebieski, kolor intensywny, jednolity.

Duże błędy:

Duża głowa, wąskie czoło, brak korony, cienki, długi, źle osadzony dziób, oko cięte, pomarańczowe, jasne, długa cienka szyja, wąska i cielista brew, wąska pierś, wydłużony grzbiet, długie, wąskie skrzydła, wysokie nogi, opierzone skoki i palce.

Uwagi do oceny:

Głowa – oko, brew i ich kolor – dziób – budowa figury – postawa – kolor – rysunek – ogólny wygląd.

 

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 7

Wydanie 2001