Gołąb Kapucyn Staroholenderski

Gołąb Kapucyn Staroholenderski – Old Dutch Capuchine

Pochodzenie:

Holandia, gdzie jest znany od XVI wieku, a przywieziony tam z Indii. Jest to jedna z najstarszych ras, która przetrwała do dnia dzisiejszego.

Wrażenie ogólne:

Gołąb średniej wielkości, elegancki, o poziomej sylwetce, krótki, szeroki w ramionach, stopniowo zwężający się ku tyłowi.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Średniej długości, dość zaokrąglona, linia czaszki od nieco zaokrąglonego czoła przechodzi płynnie ku zaokrąglonemu tyłowi, gdzie znajdują się kaptur i grzywa.
Oczy: Żywe, wyraziste, koloru perłowego.
Brew: Delikatna, koloru czerwonego.
Dziób: Średniej długości, delikatny, prosty, lekko zakrzywiony na końcu, zawsze koloru cielistego, woskówki delikatne.
Szyja: Średniej długości, bardzo szeroka u podstawy.
Pierś:

Gardło:

Szeroka i pełna, nieco wysunięta ku przodowi.

Cofnięte pod dziobem, bez wola.

Plecy: Szerokie w ramionach, stopniowo zwężające się ku ogonowi.
Skrzydła: Niezbyt długie, ściśle przylegające do tułowia.
Ogon: Krótki, wąski i zwarty.
Nogi: Średnio długie, mocne, nieopierzone, jasno czerwone.
Upierzenie:

 

 

 

 

 

Peruka: Kaptur stojący i szeroki, obficie upierzony na karku. Łańcuszek (obróżka) biegnie nieprzerwaną linią od kaptura do ramion. W żadnym razie pióra łańcuszka nie mogą zetknąć się naprzodzie. Pióra łańcuszka (woalu) powinny być oddalone od policzków. Różyczki są nieco wydłużonego kształtu, umiejscowione na tej samej wysokości po obu stronach.

 

Rodzaje kolorów:

Mnisze : czarne, czerwone, żółte, niebieskie, kremowo – pasiaste, płowo – pasiaste, srebrzysto – pasiaste i płowe. Oprócz tego białe, a także tygrysowate – czarne, czerwone i żółte.

Kolor i rysunek:

Wszystkie barwy intensywne, nasycone, bogate i głębokie. Barwne lotki u czerwonych

i żółtych zakończone jasno. Przy niebieskich oraz rozcieńczonych pasiastych, kolor tarcz jak najbardziej czysty, natomiast pasy intensywnie wybarwione. Samice płowe i kremowe mogą mieć ciemno-szary nalot na piersi. Rysunek jest charakterystyczny dla mnichów. Biała jest głowa, aż 0,5 cm poniżej oka, 7 – 12 lotek, dolna część grzbietu, brzucha, uda, podbrzusza i dolna pokrywa ogona.

Toleruje się nieco bieli na tylnej stronie nóg. Pozostała część upierzenia kolorowa, także wewnętrzna część kaptura i brzuch, aż po przednią część nóg. Taki rysunek muszą mieć również odmiany tygrysowate jak u mnichów.

Duże błędy:

Długa lub wysoka sylwetka, bardzo strome noszenie tułowia, luźne lotki wystające ponad grzbietem (żagielki), ciemny lub podbarwiony dziób, poprzerywana grzywa, peruka przylegająca do ciała, mniej niż 7 lub ponad 12 białych lotek albo różnica między liczbą białych lotek między skrzydłami większa niż 3, brudna barwa, dużo burych (brunatnych) piór u tygrysowatych.

Uwagi do oceny:

Wrażenie ogólne – typ – zdobienia (peruka) – kolor i rysunek – barwa oka.

 

Grupa VII Strukturalne

Obrączka numer 8

Wydanie 2001