Gołąb Czajka Saksońska

Gołąb Czajka Saksońska

Pochodzenie:

Saksonia, góry Rudawy oraz Łużyce, lecz także jest hodowany na Śląsku i w Czechach.

Wrażenie ogólne:

Silna, głęboko ustawiona sylwetka gołębia polnego, mocno opierzone nogi – łapcie, z okrągłą koroną lub gładkogłowy.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Wydłużona, wypukła, czoło umiarkowanie wysokie, gładka albo z szeroką, gęsto upierzoną, wystającą, okrągłą koroną, która rozpoczyna i kończy się rozetami.
Oczy: Ciemne.
Brew: Wąska, koloru cielistego do lekko czerwonego, blada jest niepożądana przy kolorach błyszczących.
Dziób: Długi, u czerwonych i żółtych koloru cielistego, u czarnych górna część czarna, u niebieskich ciemna, u niebiesko – płowych i niebiesko –  płowych – grochów jasno rogowy, dolna część dzioba koloru cielistego.
Szyja: Średniej długości, pełna wychodząc z korpusu, podgardle dobrze zaokrąglone.
Pierś: Szeroka, dobrze uwypuklona, wystająca.
Plecy: Długie, szerokie, lekko opadające.
Skrzydła: Silne, długie, o szerokich piórach.
Ogon: Długi, dobrze zamknięty, nie dotyka ziemi.
Nogi: Głęboko ustawione, długie i gęsto opierzone – łapcie i również uda.
Upierzenie: Obficie rozwinięte, lecz nie luźne.

 

Rodzaje kolorów:

Czarny, czerwony, żółty, niebieski, niebiesko – płowy, wszystkie z białymi pasami lub cętkami na skrzydłach, niebieskie, niebiesko – płowe z czarnymi albo ciemnymi pasami, albo bez pasów, niebieskie- grochy, niebiesko – płowe – grochy.

Czeskie z plamami na skrzydłach : czarne, czerwone, żółte, niebieskie. Skrzydła wg rysunku : czerwone, żółte.

Kolor i rysunek:

Kolory intensywne czyste i błyszczące. Niebieskie i niebiesko – płowe jasne i równomierne: cętkowane na skrzydłach z zewnętrznie przebarwionymi lotkami, czarno-biało cętkowane muszą mieć rysunek zięby. Pasy czyste, możliwie wąskie, o prostej linii, przechodzące oddzielnie od siebie. Białe pasy u niebieskich i niebiesko – płowych z delikatnym, ciemnym obrzeżem. Kolor podstawowy : biały; kolorowa jest mała plamka na czole, opierzenie nóg-łapcie i skrzydła z wyjątkiem piór na ramionach, które tworzą szerokie, zaokrąglone białe serce na plecach. Opierzenie na udach możliwie białe, lekko kolorowe nie są wadą. Plamka na czole wąska, ku górze szersza (w kształcie gruszki), najwyżej sięgająca na wysokość środka oczu, bokami nie dochodząca do brzegu oczu.

Czeskie z plamami na skrzydłach : mają na skrzydłach możliwie regularne białe plamy. Skrzydła u ramion białe i kolorowe, jak również łapcie na nogach. Pierwsze 2 lotki w skrzydłach powinny być kolorowe. Co do barwy nie ma dużych wymagań.

Duże błędy:

Słaba figura, za krótkie, rozwarte albo mocno uszkodzone łapcie, wąska albo krzywa korona, plamiasta dolna część dzioba źle obramowany dziób u czerwonych i żółtych, ciemne obramowanie brwi, nierówna plamka na czole, kolorowa broda, kolorowe piórka na sercu, matowy albo nieczysty kolor, mocno lustrowane lotki; rdzawe albo mocno pieprzowo popryskane pasy, albo cętkowanie bardzo szerokie, krótkie, mocno nierówne albo poprzerywane pasy, widoczny trzeci pas, białe pióra w łapciach albo lustrowane.

Uwagi do oceny:

Kształt figury – opierzenie nóg-łapcie  kolor – rysunek – pasy – cętkowanie na skrzydłach – korona – dziób,  oko i ich kolor – ogólny wygląd.

 

Grupa V Barwne

Obrączka numer 11

Wydanie 2001