Gołąb Cauchois

Gołąb Cauchois

Pochodzenie:

Stara francuska rasa, pochodzi z Caux w Normandii. Wyhodowana została z Garłaczy, Mondain, Carneau i kolorowych gołębi polnych.

Wrażenie ogólne:

Bardzo duży, żywy gołąb z długimi skrzydłami i ogonem, słabo wykształconym gardłem; z lekko uniesionym korpusem o wadze 700 – 800g.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Długa, średniej wielkości, o wypełnionym czole, z profilu dobrze zaokrąglona; w stosunku do tułowia jest mała.
Oczy: Pomarańczowo-czerwone; przy rozjaśnionych kolorach troszkę jaśniejsze.
Brew: Wąska, w zależności od koloru upierzenia ciemna do fioletowo-czerwonej lub różowej.
Dziób: Mocny, niezbyt długi, ciemny do czarnego przy kolorze niebieskim i czarnym; rogowy do jasnego przy niebiesko-płowych, czerwonych, żółtych. Woskówki gładkie, wydłużone.
Szyja: Średnio długa, mocno osadzona, zwężająca się w kierunku głowy, podgardle dobrze zaokrąglone.
Pierś: Szeroka, zaokrąglona, wypukła.
Plecy: Szerokie w ramionach, troszkę płaskie, łagodnie opadające.
Skrzydła: Dość długie, zakrywające plecy, spoczywające na ogonie, ale nie krzyżujące się.
Ogon: Długi, o szerokich sterówkach, ale zwarty.
Nogi: Średnio długie, mocne, kolor pazurków zgodny z kolorem dzioba.
Upierzenie: Długie, szerokie, luźno przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

  1. Łuskowane – czerwone, żółte oraz koloru kwitnącej brzoskwini, hiacyntowe.
  2. Pasiaste: w niebieskim kolorze z czerwonymi lub białymi pasami; w kolorze płowo-niebieskim z żółtymi lub białymi pasami, płowo-czerwone, płowo-żółte.
  3. Jednokolorowe w barwie czerwonej, żółtej i czarnej.

Kolor i rysunek:

Wszystkie ubarwienia mają białe nadogonie (kuper). Łuskowane i pasiaste mogą występować z rysunkiem lub bez rysunku księżyca. Jednokolorowe muszą mieć rysunek księżyca. Księżyc powinien mieć szerokość około 4cm oraz leżeć około 4cm pod dziobem, po środku szyi, po bokach powinien wypadać możliwie spiczasto i nie powinien sięgać tylnej części szyi.

  1. a)Łuskowane: podstawowa barwa niebieska u łuskowatych czerwonych, kwitnącej brzoskwini i hiacyntowych, bladoniebieska u łuskowatych żółtych. Tarcza skrzydła: na niebieskim tle możliwie jednorodne łuski w kolorach rysunku: czerwonym (czerwonobrązowym, mahoniowym), białym (hiacyntowym), różowym (kwitnącej brzoskwini), na tle bladoniebieskim w kolorze żółtym (złoto-żółtym, migdałowo-żółtym). Rysunek łusek jest ostrokątny i wykończony na czarno. Pasy mają taki sam kolor jak rysunek.
  2. b)Pasiaste: Niebieskie z czerwonymi lub białymi pasami, bladoniebieskie z żółtymi lub białymi pasami; pasy nie za wąskie, na czarno względnie ciemno wykończone. Niebieskie, łuskowane i pasiaste mają ciemnoniebieską głowę, szyję i pierś, pozostałe upierzenie jest jaśniejsze, barwa podstawowa tarczy skrzydła jest każdorazowo najjaśniejsza. Ogon ma niebiesko-czarny pas o szerokości około 3cm, pióra skrajne są ciemne, biało wykończone.

U płowo-niebieskich gardło, szyja i skrzydła są trochę ciemniejsze niż pozostałe upierzenie. Pas na ogonie jest koloru zabrązowionego łupku. Bladoczerwone mają czerwony kolor głowy, szyi, piersi oraz pasów, możliwie czysty, nie przybrudzony kolor tarczy, jasny kolor skrzydeł i ogona.

  1. c)Jednobarwne: Kolory nasycone i błyszczące.

Duże błędy:

Za bardzo uniesiona postawa, mocno rozdęte wole, mała wielkość i długość, słaby tułów, matowa lub nieczysta barwa podstawowa, rozmyty rysunek, u płowo-czerwonych bardzo nieczysta barwa ogona i tarczy skrzydeł, brak księżyca u jednobarwnych.

Uwagi do oceny:

Ogólne wrażenie – kształt i postawa gołębia – kolor i rysunek – głowa – kolor na krawędziach piór – kolor oczu.

 

Grupa I Uformowane

Obrączka numer 10

Wydanie 2001