Gołąb Białogłówka Angielska

Gołąb Białogłówka Angielska

Pochodzenie:

Anglia.

Wrażenie ogólne:

Mały, niski na nogach, krótki gołąb o uniesionej piersi, dumnej postawie z głową noszoną cofniętą prostopadle w jednej linii z nogami. W akcji chodzi na końcówkach palców.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa: Relatywnie duża, okrągła, z pełnymi policzkami w szerokości i w długości, czoło lekko uwypuklone. Tył głowy opadający.
Oczy: Perłowe, duże, wyraziste, pełne, wypukłe, osadzone w środku głowy.
Brew: Wąska, zgodna z kolorem upierzenia, cielista do ciemnej.
Dziób: Krótki, cienki, wstawiony poziomo, przedłużenie przecięcia dzioba  przebiega pod linią oczu. Obie części dzioba jednakowo rozwinięte, dobrze zamknięte. Jasny, czarny przy Kites, przy czarnych i niebieskich z bródką albo czarnych tygrysowatych rogowy. Przy Almond i niebiesko – płowych podbródkach, ciemno plamiasty. U Almond i De Roy dziób nie jest w dolnej części całkiem jasny, u podbródków pożądany jest jasny dziób. Woskówki małe i słabo rozwinięte.
Szyja: Pełna, harmonijnie wychodząca z szerokiej piersi, wysunięta, zwęża się przy gardle, do tyłu lekko odchylona, przy głowie wraca do przodu.
Pierś: Szeroka, wypełniona, na wszystkie strony dobrze zaokrąglona.
Plecy: Krótkie, opadające, z podniesionym kuperkiem.
Skrzydła: Krótkie, zamknięte, noszone pod ogonem.
Ogon: Krótki, zamknięty.
Nogi: Krótkie uda niewidoczne, palce krótkie, jak tylko jest to możliwe.
Upierzenie: Dobrze rozwinięte, miękkie, obfite.

Rodzaje kolorów:

Almond, Kite, złocisto – kawowy, Agate w czerwonym, żółtym i De Roy. Jednokolorowe: czarne, czerwone, kawowe, żółte. Tigry z kształtem rozet na skrzydłach – czerwone, żółte, czarne. Podbródki i białogłowe: czarne, kawowe, czerwone, żółte, niebieskie, niebiesko – płowe.

Kolor i rysunek:

  1. Almond : kolor podstawowy migdałowo-żółty. Upierzenie młodych przy Almond jest jasno-żółto – płowe, z możliwością wystąpienia na piersi i szyi, nieznacznie ciemnych bryzg i plamek. Ten obraz ubarwienia wzmacnia się po pierwszym pierzeniu na piersi i szyi, następnie przy starzeniu się gołębia intensywnieje i przenosi się na cały korpus. Samce mają podstawowy kolor i rysunek ciemniejszy od samic. Kolor ogona i podbrzusza oraz niektóre pióra barwy żółtej, mają biało-czarny rysunek i pokazywać muszą trzy kolory. W czasie występowania wzorcowego umaszczenia tj. trzech kolorów, gołąb jest najcenniejszy. Inne pióra są w kolorze żółtym, albo biało albo czarno nakrapiane na żółtym tle, możliwie bez odcienia szarego.
  2. De Roy : kolor pomarańczowy, bryzgi i plamki w kolorze mahoniowym.
  3. Kite : czarne z mocnym brązem błyszczącym na szyi, piersiach, skrzydłach i ogonie.
  4. Kawowy : jednolity kawowy na całym upierzeniu.
  5. Kawowo – złocisty : jednolity kawowy z żółtym nalotem na piersi, aż na brzuch. Skrzydła i sterówki ogona, aż do osadzenia też z żółtym nalotem.
  6. Agate : jednokolorowe, mniej lub więcej nakrapiane kolorem białym. Żadnego mocnego rysunku. Lotki i ogon w kolorze podstawowym.
  7. Jednokolorowe : intensywny i równomierny kolor na całym upierzeniu.
  8. Tigry z rozetkami : jednokolorowe z rozetkami białych piór na tarczach skrzydeł, trójkąt pleców i mostek białe.
  9. Podbródki : biała jest bródka, mała plamka pod dziobem w kształcie półksiężyca, sięgająca tylko do oczu, następnie biały jest brzuch, uda, dolna część pleców, ogon i 6 – 10 lotek pierwszego rzędu. Pozostałe upierzenie jest kolorowe.
  10. Białogłowe: biała jest głowa, około 0,5 do 1 cm poniżej oka, brzuch, uda, dolna część pleców, ogon i 6 – 10 lotek. Pozostałe upierzenie jest kolorowe.

Duże błędy:

Duża i za długa figura, płyta na głowie, wąskie albo płaskie czoło, czerwone żyłki na tęczówce, tępy, długi lub pionowy dziób, błędny kolor i rysunek.

Uwagi do oceny:

Figura – kształt głowy i dzioba – noszenie skrzydeł – kolor oczu – kolor upierzenia – rysunek – ogólny wygląd.

 

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 7

Wydanie 2001