Gołąb Angielski Krótkodzioby

Gołąb Angielski Krótkodzioby

Inne nazwy:

niemiecka – Englischer Shortfaced Tümmler, francuski – Culbutant Anglais à courte face, angielska – English Short-Faced Tumbler,

Pochodzenie:

Anglia.

Wrażenie ogólne:

O bardzo małej budowie figury, nisko i prosto stojący, żwawy, głowa lekko cofnięta, tułów tworzy z nogami linię prostopadłą, w pełnej akcji chodzi na czubkach palców.

Wzorzec: cechy rasowości

Głowa: Okrągła i kulista, jak tylko jest to możliwe, z pełnymi policzkami i bardzo spadzistym, szerokim czołem, szerokość głowy musi pozostać w harmonijnym stosunku do wysokości. Czoło z dziobem musi tworzyć kąt prosty, tył głowy opadający.
Oczy: Perłowe, duże, wyraziste, wypukłe, osadzone w środku głowy.
Brew: Bardzo wąska.
Dziób: Bardzo cienki i krótki, poziomo odstający od głowy podobny do ziarnka jęczmienia, koloru rogowego, przy odmianie Kites (latawiec) czarny, woskówki bardzo małe, słabo rozwinięte.
Pierś: Wysunięta do przodu i szeroka.
Szyja: Pełna i harmonijnie wychodząca z szerokiej piersi, szyja biegnąca tak cienko jak tylko to możliwe, noszona z lekkim wygięciem do tyłu, przez to wydaje się krótka.
Plecy: Krótkie, umiarkowanie zaokrąglone, ukośnie opadające.
Ogon: Krótki.
Skrzydła: Krótkie, zwarte, noszone pod ogonem.
Nogi : Krótkie, uda nie są widoczne, nogi i palce tak krótkie jak to tylko możliwe.
Upierzenie: Dobrze rozwinięte, miękkie i obfite.

Rodzaje kolorów:

Almond (koloru migdałowego), kite ciemnoziemisty, agate, tygrysie, Jednokolorowe: ciemnoziemiste, czerwone, żółte i czarne, białogłowe i z białym podbródkiem.

Kolor i rysunek:

  1. Almond: kolor podstawowy migdałowo-żółty (nie mahoniowy). W swoim pierwszym upierzeniu Almond jest jasnożółty, bez ciemnych pstrych piórek  i plamek. Po pierwszym pierzeniu, pokazują się na piersi i szyi czarne pstre piórka i  plamki które następnie rozprzestrzeniają się na całe upierzenie gołębia. Samce są w rysunku zawsze ciemniejsze od samic. Decydujące jest ubarwienie ogona i 8 do 10 lotek, na których musi być rysunek na żółtym tle, biały z czarnym obrzeżem, a więc lotki i sterówki muszą być trzykolorowe (Almondkolor) i wolne od tonacji szarej.
  1. Kite: brązowo-czarny z połyskiem brązu na piersi, skrzydłach i ogonie.
  2. Agat: nie  ma  stałego rysunku, kolory : czerwony, żółty, De Roy.  De Roy  jest to kolor mocno czerwono – pomarańczowo – żółty, upierzenie  mniej lub bardziej  biało-pstrokate. Skrzydła i ogon pełny kolor albo bez białych pstrokatości, jednakże z białawych stosin.
  1. Tiger – jednokolorowy, aż do białych piórek w formie rozetek na tarczach skrzydeł, to  samo na  plecach w  kształcie  V.  U czarnych  tygrysowatych,  wewnętrzne  strony skrzydeł są bez nalotu rdzy.
  1. Jednokolorowy: intensywny czerwony, żółty, czarny, kawowy jednolity albo uprzywilejowany z żółtawym odcieniem na szyi.
  1.  Białogłowy: tułów, piersi i szyja barwne, brzuch, uda, ogon i 10 lotek białe, (rysunek zakonnika), dziób koloru cielistego.
  1. Podbródki – jednokolorowy,  z wyjątkiem  białej plamy o  kształcie półksiężyca pod dziobem  sięgającej  tylko do oczu,  uda, lotki i  ogon białe.  Dziób u czerwonych i żółtych kolor cielisty, u niebieskich i czarnych, górna część czarna, u płowo – niebieskich, koloru rogu, dolna część dzioba koloru cielistego.

Duże błędy:

Duży tułów; głowa kanciasta, płaska, wąska; cofnięte czoło;, czerwone żyłki w tęczówce; tępy dziób; mocno błędny kolor i rysunek.

Uwagi do oceny:

Figura – głowa – dziób – ułożenie skrzydeł – kolor oka – kolor upierzenia – rysunek – ogólny wygląd.

 

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 7

Wydanie 2001